top of page
TLY.jpg
Tülay ASAL KARA

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist

Aile Danışmanı

Tülay kimdir ?

       Artvin / Borçka’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimini Gölcük’te tamamladıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü onur öğrencisi olarak tamamladım. Lisans eğitimimdeki bitirme tezimi tez hocam Prof. Dr. Özcan Köknel’in danışmanlığında “Depremin Psikolojik Etkilerini Kadınlar Üzerinde Çeşitli Değişkenler Üzerinde İncelenmesi” konulu tezimle tamamladım. 2018 yılında, Esenyurt Üniversitesi’nde Doç. Dr. Hasan Sezeroğlu danışmanlığında “Gelişimsel Kendilik, Nesne İlişkileri Kuramı ile Narsisistik Kişilik Bozukluğu ve Tedavisi” konulu bitirme tezimle Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını başarıyla tamamladım.

          

Lisans eğitimim sürecinde hangi alanda uzmanlaşmak istediğime karar vermek amacıyla Gelişim Psikolojisi stajını, Arkadaş Kreş Gündüz bakımevinde,  Klinik Psikoloji stajını, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 7. Psikiyatri servisinde, Grup Terapisi Eğitimini, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde, Endüstriyel Psikoloji stajını, Ülker Holding de tamamladım. Klinik alanda uzmanlaşmaya karar verince, Lisans eğitimim biter bitmez Psikoterapi Enstitüsünde, Psikiyatrist Dr. Tahir Özakkaş’tan (Bütüncül Psikoterapi) eğitime başlayarak, 3 yıl süren 360 saat teori, 360 saat formülasyon ve 360 saat süpervizyon olmak üzere 1080 saatlik eğitimini başarıyla tamamladım ve eğitim sürecinde Medar Hastanesinde göreve başlayarak aktif danışan görmeye başladım. Bu süreçte Sağlık Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olarak, Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Yetki Belgesi’ni alarak “Klinik Psikolog” ünvanı almaya hak kazandım.

Klinik Psikoloji alanında daha fazla yeterliliğe sahip olmak adına aldığım eğitimlerim ise; Time – Limited Dynamic Psychoterapy I-II (Zaman Sınırlı Dinamik Psikoterapi) eğitimini Hanna LEVENSON PhD’den (2011), Psikoterapi Enstitüsü tarafından düzenlenen “Otto F. KERNBERG MD. (Aktarım Odaklı Psikoterapi) eğitimi, daha sonra yine Psikoterapi Enstitüsü bünyesinde gerçekleşmiş olan “Leslie S. GREENBERG PhD.den (Duygu Odaklı Çift Terapisi) eğitiminin yanında süpervizyon eğitimi, Dr. Timur Harzedin’den (Aile Dizimi Eğitimi) 2020, aldım. Öte yandan Psikoterapi Enstitüsü’nde aldığım (Hipnoz Eğitimi) 150 saatlik eğitimi tamamlayarak Hipnoterapist ünvanı alarak Psikoterapi Enstitüsünde verilen Hipnoz eğitimlerinde eğitmen olarak görev yapmaktayım.

       Ayrıca (Bütüncül İlişkisel Psikoterapi) Paul L. Wachtel, (6 Adımda Borderline Kişilik Bozukluğunun Tedavisi ve Psikanalitik Psikoterapi Olgu Sunumları) adlı Prof. Dr. Vamık Volkan’ın, Gelişimsel Nörobiyoloji ve Bağlanma Teorisi” , “Prof. Dr. Allan Schore” 2011, atölye çalışmasına katıldım.

Öte yandan Hasan KALYONCU Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı Eğitimi aldıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Oyun Terapisi Eğitmeni, Uluslararası Sağlık ve Eğitim Federasyonundan Masal Terapisi ve Montessori Eğitmeni olmaya hak kazandım.

        Halen Asal Psikolojik Danışmanlık Merkezinde Kocaeli/Gölcük (2011) ve Karamürsel (2018), ilçesinde iki ayrı şubede, Kurucu Uzman Klinik Psikolog – Psikoterapist – Hipnoterapist, Çift ve Aile Danışmanı, Çocuk ve Ergen danışmanı olarak görevimi icra etmekteyim. Ayrıca Filial Terapi ile Ebeveyn – Çocuk ilişkisini güçlendirme kapsamında ebeveynlere grup terapisi çalışmalarım, devam ediyor. Ayrıca kişilik ve zeka testleri uygulamaktayım. Öte yandan basında bazı kanallarda uzman konuk olarak katıldım. Yerel gazetelerde alanımla ilgili özellikle, çocuk, ergen, aile ilişkileriyle ilgili yazılar yazmaktayım.

KATILDIĞI EĞİTİMLER

Hasan Kalyoncu Üniversitesi “Aile Danışmanlığı Eğitimi” 2014

TC. Sağlık Bakanlığı “Psikolojinin Tıbbı Uygulamaları Yetki Belgesi”

Psikoterapi Enstitüsü “Bütüncül Psikoterapi Eğitimi “Süpervizyon”2012 (360 saat)

Psikoterapi Enstitüsü “Duygu Odaklı Terapi Eğitimi” “Leslie S. Greenberg PhD 2013

Psikoterapi Enstitüsü “Hipnoz Eğitimi” , “Uz. Dr. Tahir Özakkaş”, 2011- 2012.

Psikoterapi Enstitüsü “İntegrative Relational Psychotherapy”,“Paul L. Watchel 2012

Psikoterapi Enstitüsü “ Aktarım Odaklı Psikoterapi” , “Otto F. KERNBERG, 2011

Psikoterapi Enstitüsü “Zaman Sınırlı Dinamik Psikoterapi”, “Prof. Dr.Hanna Levenson ” 2011.

Psikoterapi Enstitüsü “Gelişimsel Nörobiyoloji ve Bağlanma Teorisi” , “Prof. Dr. Allan Schore” 2011.

Psikoterapi Enstitüsü “Bütüncül Psikoterapi Eğitimi” , “Uz. Dr. Tahir Özakkaş” , Bütüncül Psikoterapi Teori. 2011 ( 360 saat)

Psikoterapi Enstitüsü “ Wilfred Ruprecht Bion Kuramı” , “Loray Daws. 2010.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Eğitimi”, Mayıs 2010.

Depresyon Atölye Çalışması Psikiyatrist – Psikoterapist Dr. Muzaffer Uyar”2010.

Çocuk ve Ergen Odaklı Vaka Analizi Eğitimi” , Prof. Dr. Mücahit Öztürk,  2009 .

Kabul ve Kararlılık Terapisi Eğitimi “Doç. Dr. Hakan Türkçapar” 2009 Psikoloji Organizasyonları Ve Eğitimleri Merkezi  “ Bilişsel Davranışçı Terapinin Temel İlkeleri Eğitimi” , Kasım 2008 .

Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” Grup Terapisi Eğitimi, 2007.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Sağlık ve Eğitim Federasyonu “Oyun Terapisi Eğitmenliği” 2020 Devam ediyor.

Uluslararası Sağlık ve Eğitim Federasyonu “Masal Terapi Eğitmenliği” 2020 Devam ediyor.

Uluslararası Sağlık ve Eğitim Federasyonu “Montessori Terapisi Eğitmenliği” 2020 Devam ediyor.

 

MESLEKİ TECRÜBELERİM:

Merko HOLDİNG   -İnsan Kaynakları Uzmanı-   1996 – 2000

Sevgi Çemberi Rehabilitasyon ve Danış.  Merkezi   - Psikolog -  2008 – 2009

Netport Bilişim A.Ş.     – Genel Koordinatör -     2008 – 2009 

Engellilere Kariyer Kazandırma Projesi   - Proje Genel Müdürü -   2008 – 2009  

Gölcük Özel Medar Hastanesi – Klinik Psikolog – 2009-2012

Gölcük Donanma Çağlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi -  Psikolog – 2010 - 2011

Gölcük Özel Asil Çocuk Kreş ve Gündüz Bakımevi  - Psikolog – 2011- 2012

Halen Asal Psikolojik Danışmanlık Merkezi -Kurucu Uzman Klinik Psikolog- 2011-Devam ediyor.

bottom of page