top of page

Aile ve Çift Danışmanlığı

Evli ya da evli  olmayan çiftlerin, yaşadıkları sorunları inceleyip, çözüme ulaştıran bir danışmanlık modelidir.

Seanslara çiftler bazen tek bazen de çift  halinde katılırlar. Yaşadıkları sorunun niteliğine  göre  danışman eşliğinde  ilişkideki sorunlar çalışılır. Bu danışmanlık ile çiftlerin birbirini daha iyi anlaması, ilişkilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve bazen  bireyin bireysel olarak yaşadığı psikolojik çıkmazlarının ilişkiye yansıma sonucu bozulan ilişkileri, birbiriyle olan iletişimleri ilişki uzmanı bir danışman ile derinen çalışılır.

Çift ve evlilik danışmanlığın amacı, kişilerin hayat görüşleri, kişilik uyumları ya da çatışmaları, beklentileri, iletişimleri, çözüm bulma yöntemlerine ilişkin pek çok farklılığın beraberinde getirdileri ve ilişkinin gidişatını belirleyici ve problemli farklılıkların ele alınış şeklileri de değerlendirilir. Örneğin, cinsel yaşamdaki güçlükler, sadakat ve güven sorunları, aldatma, ayrılma, kavga, şiddet, ev geçimi, kayınvalide ve aile sorunları, çocukla ilgili sorunlar vs..

Ayrıca evlilik öncesi çiftlerin birbirine uygunluğunu sorgulaması ve ilişkilerinde yaşadıkları sorunları evliliğin çözeceğine inanmaları dahil pek çok kaygı ve sorunlar da ‘’evlilik öncesi danışmanlığı’’ alarak daha doğru ve sağlıklı adımların atılmasıyla profesyonelce çalışılır.

Çatışmalı ve eksik iletişim, aile bireylerin birbirine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmeme, kıskançlık, aldatma, cinsel sıkıntılar, kavga, güvensizlik, bencillik, şiddet  çift danışmanlığının en çok çalıştığı konulardan bazılarıdır.

Çiftlerin sorunları genellikle BİRBİRİNE YANSIDIĞINDAN ve birlikteliğe zarar verdiğinden, ilişkinin dinamikleri de göz önünde bulundurularak bu sorunların birlikte r ve ele alınması gerekir.

bottom of page