top of page

Cinsel Danışmanlık
 

Cinsel problemleri evlilikleri ve ilişkileri etkileyen önemli bir sorun alanıdır. Bir çok çift ve ilişki problemi konuşulup, görüşülüp bir çözüme kavuşturulsa da cinsel problemler pek konuşulmaz. Uzunca bir süre bu sorunlar “yokmuş” gibi davranılır. Kabul edilmek istenmeyen bu problem artık dayanılmaz bir ağırlık vermeye başlar.

Vajinismis, erken boşalma, sertleşme v.b gibi sorunlar da gerekli profesyonel destek alınmaz ise çiftleri olumsuz etkilenmekte ve oldukça büyük sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Utanç, değersizlik, çaresizlik v.b duyguların eşlik ettiği yaşantılar ve anılarla karamsarlık ve çözümsüzlük hissiyatı oluşmaktadır.

Cinsel problemler bireysel problem olarak değil çift problemi olarak ele alınmaktadır. Bu yüzden de  cinsel danışmanlık hizmeti çiftin problemi olarak ele alınır ve çifte özel bir danışmanlık hizmeti sürdürülür.

Cinsel problemler fizyolojik ve psikolojik olarak ele alınır. Cinsel problemin etki ettiği uzmanlık alanlarında gerekli yönlendirmeler ve işbirliği çalışmaları yapılarak multi-disipliner bir çalışma gerçekleştirilir.

Cinsel Danışmanlık hizmeti verilirken, çiftlerin önce bireysel olarak cinsellik ile ilgili varsayımları ve mevcut probleme yönelik duygu, düşünce ve davranışları ele alınır. Ardından çift ile değerlendirme ve danışmanlık görüşmelerine geçilerek çifte özel bir program uygulanır. Programlar hazırlanırken geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılması ölçek, test ve envanterlerden yararlanılır.

Cinsel problemlerin çözümü vardır. Çiftin uyumu, görüşmelere devamı ve çözüme inancı en önemli faktörlerdendir.

Şehir dışından başvuracak çiftler için özel yoğunlaştırılmış danışmanlık hizmeti uygulanır.

Hizmet Verilen Cinsel Danışmanlık Alanları

Vajinismus

Erken Boşalma

Orgazm Problemleri

Geç Boşalma

Disparoni

Sertleşme Problemleri

Cinsel İsteksizlik

Cinsel Uyarılma Sorunları

bottom of page